Grzyb i pleśń na ściane – jak odróżnić

W naszym „starym domu” czyli w tym w którym obecnie mieszkamy pojawił się grzyb. W zasadzie jest to grzyb i pleśń na ścianie, która pojawiła się głównie w dwóch miejscach: za szafami w pokoju dziecka oraz w miejscu starego, zamurowanego komina – niestety także w pokoju dziecka…

Grzyb czy pleśń na ścianie?

Jak odróżnić grzyb od pleśni na ścianach? Pleśń na ścianie lub suficie tworzy plamiste skupiska w różnych kolorach. Najczęściej są to czarne, rdzawe lub zielone plamy. Podobno pleśń nie przenika w głąb muru a jedynie porasta go z wierzchu, nie wiem ile w tym prawdy. Na pewno powoduje odchodzenie farby lub tapety. W domach występują głównie taka pleśń z gatunku: kropidlak cytrynowy, kropidlak czarny, pleśniak zielony.

Grzyb na ścianie lub suficie jest gorszy od pleśni, ponieważ wrasta on wgłąb muru. W widocznej części tworzy on na ścianie narośla podobne do waty lub pajęczyny grzybni. W domach grzyby na ścianie to najczęściej: gnilica mózgowata, stroczek domowy, stroczek łzawy.

Na nasze nieszczęście grzyb i pleśń często powstają razem… Z kolei przyczyny ich powstawania zazwyczaj są podobne i w podobny sposób się z nimi walczy. Opiszę to jednak w kolejnych wpisach, gdzie zrelacjonuję moją walkę z tym świństwem.

Poniżej zamieszczam zdjęcia grzyba i pleśni na ścianie, która pojawiła się za szafami w pokoju syna. Gdy będę miał zdjęcia grzybni i pleśni na starym kominie także je umieszczę poniżej.

Nazwy grzybów i pleśni znalazłem na tej stronie, choć przypuszczam, że jest ich więcej.